- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD Savunma Heyeti Ankara'ya geldi

ABD Savunma Heyeti Ankara’ya geldi

- Advertisement -spot_img
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin Türkiye’ye geldiğini belirtti. Savunma, güvenlik ve tahıl girişimi konuları yapılan toplantılarda ele alındı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ve Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun katılımıyla videokonferans toplantısı gerçekleştirildi. Yurt içi ve sınır ötesindeki birlik komutanlarının sahadaki son duruma ve çalışmalara ilişkin bilgi verdiği faaliyette talimatlar veren Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’ndan katıldığı toplantıda savunma ve güvenlik konularına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

TAŞINAN TAHIL MİKTARI 10 MİLYON TONU GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda bir özne haline geldiğini belirten Akar, Türkiye’nin bölge ve dünya barışına yönelik katkılarına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres riyasetinde 22 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Girişimi belgesinin imzalandığını, bu kapsamda Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatına başlandığını belirten Bakan Akar, 29 Ekim’de Sivastopol’da gerçekleşen saldırı sonrasında Rusya Federasyonu’nun tahıl inisiyatifini askıya aldığını anımsattı.

Akar, tahıl koridorunun yeniden açılmasına yönelik gerçekleştirilen görüşmelere vurgu yaptı:

“O günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız muhatapları ile yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. Biz de Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Sayın Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Sayın Kubrakov ile yakın temas içinde olduk. Yapılan çalışmaların yoğun temasları sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız 2 Kasım’da tahıl koridorunun yeniden açıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı. Tahıl inisiyatifi kapsamında bugüne kadar Ukrayna limanlarından ayrılan toplam gemi sayısı 431 olurken taşınan tahıl miktarı 10 milyon tonu geçti.”

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Tahıl koridorunun faaliyetine devam etmesini barışa giden yolun açılması bakımından önemli olarak nitelendiren Akar, “Şimdi 19 Kasım’da süresi dolacak olan tahıl girişiminin uzatılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği çerçevede gayretlerimizi yoğunlaştırdık, bunun uzatılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Tahıl inisiyatifi sadece tahıl sevkiyatı değil tarafların görüşmeler yoluyla bazı sorunları çözebileceğine de güzel bir örnek teşkil etmekte. Bu modelin kullanılmasıyla önümüzdeki günlerde ateşkesin ve barışa giden yolun açılması ve barışçıl yol ve yöntemlerle Karadeniz üzerinden komşumuz olan iki ülke arasındaki bu çatışmanın sona ermesi bizim en samimi dileğimiz” açıklamasında bulundu.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN TÜRKİYE’YE HEYET GELDİ

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin de Türkiye’ye geldiğini açıklayan Akar, “Türkiye-ABD Üst Düzey Savunma Grubu Toplantısı bugün Milli Savunma Bakanlığı’nda yapılıyor” dedi.

Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gelişinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından askeri törenle karşılandı.

Onur kıtasını selamlayan, şeref defterini imzalayan Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ağustosta yapılan Yüksek Askeri Şura Toplantısı ile göreve başlayan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni komuta kademesine de görevlerinde başarı dileklerini iletti.

Kaynak: FG

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz