- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDBiden'dan yüksek yargının karar hazırlığına karşı "kürtaj temel haktır" açıklaması

Biden’dan yüksek yargının karar hazırlığına karşı “kürtaj temel haktır” açıklaması

- Advertisement -spot_img

 

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” iptal etmeye hazırlandığı iddiaları üzerine, “kürtaj temel haktır” açıklamasında bulundu. Yüksek Mahkeme Baş Yargıcı ise açıklamada bulunarak, karar taslağının sızdırılmasının ‘korkunç bir güven ihlali’ olduğunu bildirerek soruşturma başlatılması talimatı verdi.

 

Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafından Yüksek Mahkeme karar taslağının sızdırılması üzerine Biden yazılı bir açıklama yayımladı.

Biden, basına sızan kararın gerçek olup olmadığı ya da son karar olup olmadığının henüz bilinmediğinin altını çizdiği açıklamada, “Bir kadının kürtaj hakkının temel hak olduğunu düşünüyorum. ‘Roe-Wade kararı’ neredeyse 50 yıldır var olan bir kanun ve kanunun istikrarı bozulamaz.” ifadesine yer verdi.

Texas başta olmak üzere birçok eyalette kürtajın yasaklanmasına yönelik mahkeme kararları çıktığını anımsatan Biden, bu kararların ardından danışmanlarına, kürtaj hakkının korunması konusunda talimat verdiğini aktardı.

Biden, açıklamasında Kongre üyelerine de çağrıda bulunarak “Mahkeme Roe kararını iptal ederse bir kadının seçim hakkını korumak da ülkemizin seçilmiş kişilerine ve kasım ayındaki seçimlerde seçmenlere düşer.” mesajını verdi.

ABD Başkan Yardımcısı Harris de açıklama yaparak, Yüksek Mahkeme’nin sızdırılan kürtaj kararı taslağının tüm Amerikalıların haklarının risk altında olduğunu gösterdiğini söyledi.

BAŞ YARGIÇ: KORKUNÇ BİR GÜVEN İHLALİ

Baş Yargıç Roberts, kürtaj davasında sızdırılan görüş taslağının gerçekliğini doğruladı, soruşturma emri verdi.

Roberts, ABD Yüksek Mahkemesi’nin karar taslağının sızdırılmasının kaynağını araştıracağını söyledi ve bunu “tekil ve korkunç bir güven ihlali” olarak nitelendirdi.

Roberts, “Mahkemenin gizliliğine yönelik bu ihanet, operasyonlarımızın bütünlüğünü zedelemeyi amaçlıyor ancak başarılı olmayacaktır. Mahkemenin çalışması hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.” dedi.

POLITICO’NUN İDDİASI

Politico’nun iddiasına göre, mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade kararının “açıkça yanlış”, “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu” ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca “Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı” şeklindeki değerlendirmenin de yer aldığı belirtiliyor.

Mahkemenin temmuz başında söz konusu kürtaj görüşünü açıklaması beklenirken, basına sızan belge ABD medyasında geniş yankı buldu ve özellikle liberal kesim tepki çekti.

9 üyeli Yüksek Mahkemedeki 3 yargıcın liberal, 6 yargıcın ise muhafazakar eğilimlere sahip olduğu biliniyor.

Kaynak: HT

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here