- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYARusya, LGBT'yi örgüt ilan etti ve tüm faaliyetlerini yasakladı

Rusya, LGBT’yi örgüt ilan etti ve tüm faaliyetlerini yasakladı

- Advertisement -spot_img

Rusya’da LGBT aşırılıkçı bir örgüt olarak kabul edildi ve yasaklandı

Yüksek Mahkeme LGBT hareketini aşırılık yanlısı bir örgüt olarak kabul etti ve yasakladı. Karar, kapalı olarak gerçekleştirilen dört saati aşkın bir oturumda verildi.

Aşırılık yanlısı faaliyetlerle mücadeleye ilişkin 25 Temmuz 2002 tarihli ve 114 sayılı Federal Kanun’un 1. maddesi uyarınca, Rusya Federasyonu topraklarında faaliyet gösteren LGBT hareketinin faaliyetlerinde sosyal ve dini anlaşmazlığa teşvik de dahil olmak üzere aşırılık yanlısı eğilimin çeşitli belirtileri ve tezahürleri tespit edilmişti. Buna ek 17 Kasım 2023’te Adalet Bakanlığı LGBT hareketinin aşırılıkçı olarak tanınması ve Rusya’da yasaklanması talebiyle mahkemeye dava dilekçesi göndermişti.

Yüksek Mahkeme, “Davada, uluslararası toplum hareketi LGBT’nin “aşırılık yanlısı bir örgüt” olarak tanınmasını ve Rusya’daki faaliyetlerinin yasaklanmasını talep edildi” diyerek kararın ‘derhal uygulanması’ gerektiğinin altını çizdi.

Söz konusu oturumun dört saatten fazla sürdüğü belirtilirken oturum gizli olması nedeniyle kapalı olarak gerçekleştirildi.

Rus avukat: Rusya’daki LGBT yasağı sıradan insanları etkilemeyecek

Avukat Dmitriy Agranovskiy, Rusya Yüksek Mahkemesi’nin LGBT hareketini aşırılık yanlısı olarak tanıma kararının sıradan insanların hayatını etkilemeyeceğini zira yasaklananların onlar değil, ‘onları mahkeme celbi olarak kullanan düşmanca bir örgüt’ olduğunu söyledi.

Agranovskiy, “İnsanların yaşamları bu karardan etkilenmeyecek. Rusya hiçbir zaman LGBT temsilcilerine bu gerekçelerle zulmetmedi ve zulmetmesi için de hiçbir neden yok. Bu insanları korumaz, aksine onları baskı altına almaya ve devletle çatışmaya girmeye kışkırtır” dedi.

Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz