- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAKorsanların el koyduğu mektuplarda 300 yıllık 'trip': 'Neden cevap vermedin?'

Korsanların el koyduğu mektuplarda 300 yıllık ‘trip’: ‘Neden cevap vermedin?’

- Advertisement -spot_img

Britanyalı korsanların 18. yüzyılda ele geçirdiği İspanyol gemilerindeki mektuplar ilk kez erişime açıldı.

Mektuplar, Britanyalı korsanların ve Büyük Britanya Krallığı’na bağlı donanma askerlerinin, Jenkins’in Kulağı Savaşı (1739-1748) ve Avusturya Veraset Savaşı’nda (1740-1748) el koyduğu İspanya Krallığı’na ait 130 gemide yer alıyordu.

Yazışmalar, Almanya’daki Oldenburg Üniversitesi ve Birleşik Krallık Ulusal Arşivi’nin ortak çalışmasıyla yürütülen Prize Papers adlı proje kapsamında ilk kez erişime açıldı. Mektuplarda, eşleri uzakta olan kadınların yaşadıkları zorlukları anlatılıyor.

En dikkat çekici mektup; İspanya’da yaşayan Francisca Muñoz’un, Meksika’ya giden denizci eşi Miguel Atocha’ya yazdığı 22 Ocak 1747 tarihli mektupta şu ifadeler yer alıyor:

Sana gönderdiğim 13 mektuba neden yanıt alamadığımı bilmek istiyorum. Acaba orada bir mektup bile yazacak kağıt, kalem ya da mürekkep yok mu?

Bazı yazışmalarda, Fas ve Hollanda’daki Sefarad Yahudilerinin savaşlarda yaşadığı sorunlar da dile getiriliyor. İspanya Kralı V. Felipe adına yazılan 1742 tarihli bir mektuptaysa, o dönem İspanyol Krallığı’nın sömürgesi olan Filipinler’in valisine, Danimarkalı gemilere kıyılarına sığınma izni vermesi talimatı gönderiliyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz