- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAParis Belediyesi, 'farelerle birlikte yaşamı’ incelemek için komite kuracak

Paris Belediyesi, ‘farelerle birlikte yaşamı’ incelemek için komite kuracak

- Advertisement -spot_img

Hayvan koruma derneklerine göre, bu hayvanları öldürmek için fare zehri kullanmaktansa, onların üremesini düzenlemek daha iyi bir seçenek.

Paris Belediyesi, başkentte sayıları giderek artan farelerle “birlikte yaşamı” incelemek için komite kuracak.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun kuracağını açıkladığı komiteye ilk destek, Paris Hayvanları Koruma Derneği’nden (Paris Animaux Zoopolis) geldi.

Başkentte giderek artan fare sayısına karşı yoğun eleştirilere neden olan Hidalgo’nun sağlık konusundaki yardımcısı Anne Souyris, kurulacak çalışma grubunun farklı kesimlerle görüşmelerde bulunarak, farelerle birlikte yaşamak için seçenekleri masaya yatıracağını bildirdi.

Souyris, “Belediye Başkanı Hidalgo ile farelerle birlikte yaşama sorunu hakkında bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik. Bu konuda hem etkili olmak hem de başkentliler dayanılmaz olmayacak bir çözüm ürütmek istiyoruz.” dedi.

Paris Hayvanları Koruma Derneği, AFP’ye yaptığı açıklamada fareleri tamamen öldürmeye yönelik çözümü dışlayan bu öneriyi memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Farelerin yararları neler?

Hayvan koruma derneklerine göre, bu hayvanları öldürmek için antikoagülan (fare zehri) kullanmaktansa, onların üremesini düzenlemek daha iyi bir seçenek.

Bilim insanlarına göre şehirde farelerin varlığı aslında Parisliler için yararlı. Her fare senede 9 kilo atık tüketiyor ve de fareler lağım boruları ve giderlerde hareket halindeyken boruların ve giderlerin tıkanmalarını engelliyor.

Paris’te fare nüfusunun her zaman artmasının birkaç sebebi var. Başkentte yaşayanların sokaklarda daha fazla oranlarda yemek yemesi, çöplerin farelerin gün içerisinde beslenme dönemi olan akşam saatlerinde çıkarılması.

Seine nehrinin yükselmesi sonucunda farelerin lağım borularından kaçmak zorunda kalması bu artışa gerekçe gösteriliyor.

Paris Belediyesi fareler için yılda 1,5 milyon euro için harcıyor

Paris Belediyesi, farelere karşı savaşmak için yıllık 1,5 milyon euro harcıyor.

Belediye, 2021’de “Armaguedon” adlı bir proje başlattı. Bu projenin amacı, fareler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak, onları daha yakından tanımak ve nihayetinde nüfuslarının büyümesini durdurmak.

Paris, 6 milyona ulaşan tahmini fare sayısı ile dünyada bu sıralamada 4. kent olarak gösteriliyor.

Yılda 44 milyonu aşan turist sayısıyla Paris, yabancı ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği kentlerin ise başında geliyor.

Kaynak: euronews / AFP
Fotoğraf:  THOMAS SAMSON/AFP

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz