- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDBank of America: Dolar/TL'nin adil değeri 24 seviyesi

Bank of America: Dolar/TL’nin adil değeri 24 seviyesi

- Advertisement -spot_img

Raporda, iş dünyasının dolar kuru beklentisinin 25, bankaların ise 22-23 seviyesinde olduğu detayına yer verildi

Bank of America (BofA), 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin ardından döviz kurlarında hareketlilik beklediğini, dolar/TL’nin adil değerinin 24 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Foreks’te yer alan habere göre, muhalefetin kazanması halinde Türkiye’nin 10 yıl vadeli tahvilinde getirinin yüzde 30 civarında tepe yapacağını tahmin eden BofA, dolar/TL için adil değerin 24 civarı olduğunu, ancak kurun her zaman bu adil değerin üzerinde olması nedeniyle 25 seviyesinin veya üzerinin görülebileceğini değerlendirdiklerini bildirdi. 

Yüzde 30 seviyesinde faiz için “yetersiz” yorumu

BofA, yerellerin seçim sonuçlarına ilişkin beklentilerine bakıldığında, muhalefetin kazanması durumunda, bazı yerel bankaların ve ekonomistlerin yüzde 30-35’lik bir politika faizi oranının oluşmasını desteklediklerini, diğerlerinin ise bu seviyelerin kredi ve döviz talebini frenlemeye yeteceğinden kuşku duyduklarını anlattı. BofA, “Görüşmelerimiz  şirketlerin cari düzenlemeler nedeniyle Türk lirası kadar döviz için de bastırılmış talebine var olduğuna işaret ediyor. Muhalefetin ekonomi ekipleri, kur korumalı mevduat planının çok yakında sona erdirilmemesi gerektiği konusunda hemfikir” dedi. 

Dolar kuru değerlendirmesi

İş dünyasının dolar kurunun seçimden sonra 25’e ulaşmasını beklediğini, bankaların ise  kurun 22-23 gibi daha düşük seviyelerde oluşacağını öngördüklerine belirten BofA, “Biz, özellikle TCMB’nin müdahaleyi durdurması halinde, dolar/TL’nin 24 olan adil değerimizi aşacağına inancımızı devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Enflasyon

Enflasyonun geriye doğru revize edilip edilmeyeceğinin tartışıldığına işaret eden BofA,
muhalefet partileri revizyonu yapmak ve geniş kamu sektörü ve vaat etmek istediklerini, bu revizyonlara göre asgari ücretin artırılacağını, ancak işletmelerin ve bankaların bilançolarını revize etmenin çok sorunlu olacağına inandıklarını kaydetti.

BofA, raporunda, “Eylül ayına kadar faiz oranlarının yüzde 50’ye ulaşacağını öngörmeye devam ediyoruz, ancak seçim kampanyası sırasında vaat edilen enflasyon oranı ve büyük ücret artışları, tahminlerimiz üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor” dedi. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz