- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDBaşkan Biden'dan Amerikalı enerji şirketlerine: Fiyatları düşürmezseniz ek vergi ödeyeceksiniz

Başkan Biden’dan Amerikalı enerji şirketlerine: Fiyatları düşürmezseniz ek vergi ödeyeceksiniz

- Advertisement -spot_img

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden petrol ve gaz şirketlerine çağrıda bulunarak rekor karlarının bir kısmını Amerikalıların maliyetlerini düşürmek ve üretimi artırmak için kullanmalarını istedi. Şirketler eğer fiyatları düşürmezse vergileri yükselecek. 

Beyaz Saray’daki konuşmasında Biden şunları söyledi:

“Petrol endüstrisi Amerika’ya yatırım yapma ve Amerikan halkını destekleme taahhüdünü yerine getirmedi. Adil bir gelir elde etmiyorlar, inanması zor olan çok yüksek karlar elde ediyorlar. Bu karları savaşın beklenmedik bir sonucu ve bu nedenle harekete geçme sorumlulukları var”.

“Savaş vurgunculuğunu durdurma zamanı geldi”

Durumu “iğrenç” olarak nitelendiren Biden karların tüketicilere olumlu yansımaya başlamasını istiyor. Bu şekilde benzin fiyatlarının yaklaşık en az 50 cent düşeceğini belirten Biden şöyle devam etti:

“Yapmazlarsa, fazla karları için daha yüksek bir vergi ödeyecekler ve başka kısıtlamalarla karşı karşıya kalacaklar. Beyaz Saray, bu seçeneklere ve diğerlerine bakmak için Kongre ile birlikte çalışacak. Bu şirketlerin savaş vurgunculuğunu durdurma zamanı geldi”.

Kongre Cumhuriyetçilere geçerse ek vergi getirmek zorlaşır

Exxon Mobil ve Chevron dahil olmak üzere küresel enerji devleri, dünya çapında enflasyonu artıran ve daha fazla büyüme için yeni çağrılara yol açan doğal gaz ve yakıt fiyatlarındaki artıştan yararlanarak, üç ayda bir büyük karlar açıklıyor.

Enerji uzmanlarına göre, yaklaşan seçimlerde Cumhuriyetçiler Kongre’nin kontrolünü ele geçirirlerse, enerji şirketlerini aşırı karlar için vergilendiren bir yasayı geçirmek zorlaşacak.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here