- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD'deki araştırmaya göre sık sık saç düzleştirici ürünü kullanmak, rahim kanseri riskini...

ABD’deki araştırmaya göre sık sık saç düzleştirici ürünü kullanmak, rahim kanseri riskini artırıyor

- Advertisement -spot_img

ABD Ulusal Çevre Sağlığı Güvenliği Enstitüsü’nün araştırmasına göre saç düzleştirici ürünleri sık kullanan kadınlarda rahim kanseri riski 2.5 kattan fazla artıyor.

ABD’deki Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde (Journal of the National Cancer Institute) pazartesi günü yayımlanan geniş çaplı bir araştırmada “Tahminlerimize göre saç düzleştirici ürünleri hiç kullanmayan kadınların yüzde 1.64’ü, 70 yaşına kadar rahim kanserine yakalanıyor. Sık kullananlar içinse bu risk yüzde 4.05’e kadar çıkıyor” denildi.

Araştırmayı yönetenABD Ulusal Çevre Sağlığı Güvenliği Enstitüsü’nden (NIEHS) Alexandra White, “Ancak, bu bilgiyi bir bağlama oturtmak önemli. Rahim kanseri nispeten nadir görülen bir kanser türüdür” diye ekledi.

Rahim kanseri, ABD’deki en yaygın jinekolojik kanser türü

Yine de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre rahim kanseri, ABD’deki en yaygın jinekolojik kanser türü ve özellikle siyah kadınlar arasında görülme oranları artışta.

Araştırmacılar, ortalama 11 yıl boyunca yaşları 35 ile 74 arasında değişen farklı ırktan 33 bin 947 kadını izledi. Bu süre zarfında 378 kadın rahim kanseri geliştirdi.

Düzleştirme ürünlerini yıldan 4 defadan fazla kullananlar dikkat etsin

Araştırmacılar, katılımcıların diğer risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, önceki yıl saç düzleştirme ürünlerini 4 defadan fazla kullanmış kadınların rahim kanserine yakalanma olasılığının 2.5 kattan fazla olduğu sonucuna vardı.

Bir 2 kişi ve uzun saç görseli olabilir

Ancak NIEHS’den Che-Jung Chang, şu ikazı yaptı:

“Siyah kadınlar saç düzleştirici veya gevşetici ürünleri daha sık kullandıkları ve diğer ırklara ve etnik kökenlere göre daha erken yaşlarda kullanmaya başladıkları için, bu bulgular onlarla daha alakalı olabilir.”

Sputnık

 
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here