- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDApple, çantasını aradığı çalışanlarına 30 milyon dolar tazminat ödeyecek

Apple, çantasını aradığı çalışanlarına 30 milyon dolar tazminat ödeyecek

- Advertisement -spot_img

Şirket çalışanları, vardiyalarından sonra 45 dakika kadar beklemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Californiya Yüksek Mahkemesi, şirketin vardiyalarından sonra güvenlik kontrolleri için harcanan zamanı ödemeyerek çalışanlarına haklarını vermediğine hükmetti.

Gazete Oksijen’in haberine göre, geçen yıl Apple, California’daki perakende çalışanlarına çanta kontrolü politikasıyla ilgili bir davayı çözmek için 30 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu anlaşma hafta başında bir ABD Bölge Mahkemesi yargıcı tarafından onaylandı ve işçilere ortalama bin 328 dolar, davadaki avukatlar ise 10 milyon dolar komisyon alacak.

“Kontrol çalışanların ürün çalmadığından emin olmak için gerekli”

Çalışanlar ilk olarak 2013’te Apple’a karşı toplu dava açtı. Çalışanlara göre Apple, mağaza çalışanlarını çantalarını, cüzdanlarını, sırt çantalarını, evrak çantalarını ve kişisel Apple cihazlarını aramak da dahil olmak üzere çıkışlarda kontrole zorladı. Şirket, çalışanların ürün çalmadığından emin olmak için aramaların gerekli olduğunu belirtti. Ancak çalışanlar, bu aramanın tamamlanması için çoğu zaman vardiyalarından sonra 45 dakika kadar beklemek zorunda kaldıklarını ve bu süre için kendilerine ödeme yapılmadığını ifade etti.

San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı William Alsup, 2015 yılında, işçilerin güvenlik kontrolleri sırasında şirketin kontrolü altında olmadığını, çünkü taranması gereken kişisel eşyalarını işe getirmelerinin zorunlu olmadığını söyleyerek davayı reddetmişti. Bir federal temyiz mahkemesi, Californiya Yüksek Mahkemesi’nden vardiya sonrası harcanan zamanın eyalet yasalarına göre tazmin edilip edilmeyeceğine karar vermesini istedi. Apple ve davacıların avukatları yorum taleplerine cevap vermedi.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here