- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD’de akaryakıt fiyatları, yaz dönemi öncesi yeniden rekor kırdı

ABD’de akaryakıt fiyatları, yaz dönemi öncesi yeniden rekor kırdı

- Advertisement -spot_img

ABD’de perakende benzin ve motorin fiyatları yaz dönemi başlayan otomobille yolculuk sezonu öncesinde rekor seviyede arttı.

Benzinin ortalama fiyatı galon (yaklaşık 3,8 litre) başına 4,37 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Motorinin fiyatı ise 5,50 dolara ulaşarak yine rekor kırdı.

Ülkede yaz aylarında yapılan yoğun kara yolu yolculuklarını tanımlamak için kullanılan “sürüş sezonu”nun üç hafta içinde başlaması öngörülüyor.

Benzin ve motorindeki bu artışın ülkede son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele etmeye çalışan Fed ve politikaları sert bir şekilde eleştirilen ABD Başkanı Joe Biden için önemli bir sorun teşkil etmesi bekleniyor.

Amerikan Otomobil Birliği (AAA) verilerine göre, ülkede benzinin ortalama fiyatı geçen yıla kıyasla yüzde 47’lik artış gösterdi.

Ortalama benzin fiyatı aylık bazda ise yüzde 6,3 artarken, benzin fiyatındaki haftalık artış yüzde 4’ü buldu. ABD’de benzinin ortalama fiyatı daha önce 11 Mart’ta galon başına 4,33 dolar ile rekor kaydetmişti.

Bölgelere göre farklılık gösteren benzin fiyatları, Kaliforniya eyaletinde 5,84 dolara ulaştı. Benzin fiyatlarında Kaliforniya’yı 5,29 dolar ile Hawai ve 5,12 dolar ile Nevada takip etti.

Zamlara rağmen salgın sonrası daha fazla sürücü yola çıkacak

Benzin fiyatlarındaki artış araçlarıyla yolculuk yapanlar için sorun teşkil etse de, salgın sonrası daha fazla sürücünün yaz aylarında trafiğe çıkması bekleniyor.

ABD yetkililerini açıkladığı verilere göre, ülkedeki motorlu araç kullanıcılarının nisan ayından eylül ayına dek günlük 9,2 milyon varil benzin harcaması beklenirken bu rakam geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 0,8’lik bir artışa tekabül ediyor.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here