- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGÜNDEMCovid-19 aşıları adet düzensizliğine yol açıyor mu?

Covid-19 aşıları adet düzensizliğine yol açıyor mu?

- Advertisement -spot_img

On binlerce kadının Covid-19 aşısı yaptırdıktan sonra adet düzensizlikleri yaşadıkları yönündeki şikayetlerinin ardından Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen beş çalışma konuyu yakından araştıracak.

Bu konuda binlerce şikayet olsa da henüz bilimsel olarak aşı ile adet düzensizliği arasında bir bağ olduğu kanıtlanmadı. Aşı olduktan sonra yaklaşık üç hafta kadar süren adet gecikmeleriyle ilgili şikayetler, sosyal medyada geniş bir şekilde yer alıyor.

500 bin kadın takip edilecek

ABD’de Boston Üniversitesi, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılacak çalışmalarda 400 ila 500 bin kadının takip edilmesi bekleniyor.

Bilim insanları, adet döngüsündeki olası değişiklikleri en iyi şekilde değerlendirmek için henüz Covid-19 aşısı olmayan kişileri, aşı olmayı düşünenleri ve yaptırmak istemeyenleri takip edecek.

Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü Müdürü Diana Bianchi, çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bence en büyük sorun bu: Hiç kimse aşıların adet döngüsünü etkilemesini beklemiyordu çünkü bu konuda bilgi toplanmadı” diye konuştu.

Binlerce şikayete rağmen daha önce hiç bir araştırma yapılmadı

Enstitü müdürüne göre, bu araştırmaların eksikliği, aşı güvenliği çalışmalarının kadınların üreme sağlığının düşünülmediğini ortaya çıkarıyor.

Aşılarla ilgili bugüne kadar yayınlanan hiçbir çalışma, Covid-19 aşısı ile adet arasındaki olası bağlantılar üzerinde durmadı.

Daha önce Fransa’da Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Güvenliği Ajansı (ANSM), 30 Temmuz tarihli araştırmasında, ilk defa Moderna ve Pfizer-BioNTech aşıları olan bazı kadınlardaki konuyla ilgili şikayetleri, “potansiyel sorun” olarak değerlendirmişti.

Araştırmada, Moderna aşısı olan 49 kadın ve Pfizer-BioNTech aşısı olan 261 kadında özellikle ilk dozdan sonra bu tür sorunlar yaşandığı rapor edilmişti. ANSM, aşı olup adet gecikmesi yaşayan 36 kadının bu konuda ciddi bir şekilde etkilendiğini aktarmıştı.

Fransa dışında, 18 Temmuz itibarıyla İspanya’da 450 kadının aşı olduktan sonra adet gecikmesi yaşadığı şikayetinde bulunduğu bildirildi. Aşı kampanyasında Avrupa içinde ilk sıralarda yer alan İngiltere’de ise şu ana kadar 28 binin üzerinde kadın bu konuda şikayette bulundu.

Kaynak: euronews / Hüseyin Koyuncu

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img