- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDKasırga Bölgesine Haftalarca Elektrik Verilemeyecek

Kasırga Bölgesine Haftalarca Elektrik Verilemeyecek

- Advertisement -spot_img

Ida Kasırgası’nın vurduğu Louisiana eyaletindeki New Orleans’ın belediye başkanı, halktan, şu aşamada evlerine geri dönmemelerini istedi. Gerekçe bölgede elektriklerin kesik olması ve kısa vadede sorunun çözülmesinin beklenmemesi.

Ida Kasırgası, 16 yıl önce bölgede bin 800 kişinin ölümüne neden olan Katrina Kasırgası’yla aynı tarihte New Orleans’ı vurdu. Kategori 4 seviyesine ulaşan fırtınada anlık rüzgarların hızı zaman zaman saatte 240 killometreye kadar çıktı. Bu defa can kaybı sayısı çok az olsa da bölgenin elektrik altyapısı fırtına nedeniyle çok ağır hasar gördü.

New Orleans ve Louisiana’ya komşu eyalet Mississipi’de bir milyondan fazla hanenin elektriksiz kaldığı, bölgedeki 8 ana dağıtım hattının tamamının zarar gördüğü belirtiliyor. Dev enerji nakil kulelerinden birinin Mississipi nehrine devrildiği haber verildi.

Yetkililer mevcut arızaların giderilip bölgeye yeniden elektrik verilmesinin haftalar sürebileceğini söylüyor. Bölgede bu hafta beklenen yüksek sıcaklıkların da çalışmaları olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

En az 3 kişinin hayatını kaybettiği fırtına sonrası kurtarma çalışmaları da devam ediyor. Evlerinde mahsur kalanlara yardım ulaştırılmaya çalışılıyor. ABD Başkanı Joe Biden, yardım ekipleriyle birlikte görevlendirilen 5 bin Ulusal Muhafız’ın da olduğunu söyledi.

Fırtına ve yağışlardan etkilenen bölgelerde iletişimde de sorunlar yaşanıyor. Federal hükümetin yaptığı girişimle bölgede tüm cep telefonu operatörleri ortak faaliyet gösteriyor. Telefon çeken bir bölgede abonenin hangi firmadan olduğuna bakılmaksızın hat sağlanıyor ve arama yapılmasına imkan tanınıyor.

Ida Kasırgası karaya ulaşmasının ardından tropik fırtına seviyesine inse de getirdiği yağışlar geniş bir bölgede etkili olmaya devam ediyor.

Yağışların Çarşamba günü başkent Washington’a kadar ulaşması bekleniyor.

Kaynak: VOA Amerikanın sesi

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img