- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDNew York Valisi Cuomo'nun en yakın danışmanı istifa etti

New York Valisi Cuomo’nun en yakın danışmanı istifa etti

- Advertisement -spot_img

Birçok kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlanan New York Valisi Andrew Cuomo’nın en yakın danışmanı Melissa DeRosa istifasını duyurdu. New York başsavcılığının raporunda, DeRosa’nın, “patronu Cuoma’ya taciz suçlamasında bulunan bir kişiye nasıl baskı yaptığı” ortaya çıkmıştı.

Cuomo’nun “en önemli stratejistlerinden biri” olan Melissa DeRosa, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Son 10 yıldır New York halkına hizmet etmek hayatımın en büyük onuruydu. Ancak kişisel olarak, son iki yıl duygusal ve zihinsel olarak zorlu geçti” dedi.

DeRosa, söz konusu açıklamada Cuomo ve kendisi hakkındaki iddialara yanıt vermedi. DeRosa hakkında henüz açılmış herhangi bir dava olamasa da, ofiste bir “korku iklimi” yarattığı için Cuomo’nın özellikle çevresindeki kadınlar üzerinde oluşturduğu baskıya zemin hazırladığı iddia ediliyor.

Cuomo hakkındaki taciz iddiaları

Vali Cuomo’nun eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat’ta “Medium” adlı internet sitesinde yayımladığı makalede, Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu iddia etmişti.

New York Times’a 27 Şubat’ta açıklama yapan Cuomo’nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett da 63 yaşındaki Vali’nin kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu öne sürmüştü.

Fotoğrafçı Anna Ruch (33), New York Times’a 2 Mart’ta yaptığı açıklamada, Eylül 2019’daki bir düğünde Cuomo’nun kendisine “şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu” iddia etmişti.

New York Başsavcısı Letitia James’ın 3 Ağustos’ta, 4 aylık bir soruşturma neticesinde Cuomo’nun birden fazla kadını taciz ettiği sonucuna ulaştıklarını duyurmasının ardından kamera karşısına çıkan Vali, hakkındaki taciz raporunun gerçekleri yansıtmadığını iddia etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 4 Ağustos’ta Cuomo’nun istifa etmesi gerektiği yönünde görüş bildirmiş, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de benzer çağrılarda bulunmuştu.

New York eyaleti, 5 Ağustos’ta Vali Cuomo’ya hakkındaki suçlamalara karşı ek kanıt sunması için süre vermişti.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img