- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGÜNDEMBeyazlayan saçların boyatılmadan eski rengine dönmesi mümkün mü?

Beyazlayan saçların boyatılmadan eski rengine dönmesi mümkün mü?

- Advertisement -spot_img

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, beyazlayan saçların boyamadan doğal rengine dönmesinin mümkün olduğunu ortaya koydu.

“Doğal yeniden pigmentasyon” kanıtı bulmak için yapılan çalışmada araştırmacılar, saç beyazlamasının yaş ve stres ile bağlantısını bulabilmek için bir bilgisayar modeli oluşturmaya başladı. Öncelikle herhangi bir saç telinin belli bir dönemde gri mi, beyaz mı yoksa renkli mi olduğunu gösteren 323 protein belirlendi. Çalışmaya katılan 14 kişinin saçları analiz edildi.

Elde edilen ilk bulgulara göre stresi azaltmanın saçların eski rengine dönmesinde etkili olduğu ortaya çıktı. Zira katılımcılardan biri iki haftalık tatile gitti ve döndüğünde 5 saç telinin eski rengine döndüğü görüldü.

Sonuçlara göre 40 yaş üzerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Çalışmanın baş yazarı Ayelet Rosenberg, saçın beyazlamadan önce bir eşiğe ulaşması gerektiğini; orta yaşlı insanlarda biyoloji ve stres gibi diğer faktörlerin saçların ağarmasına yol açtığını dile getirdi. Rosenberg 70 yaşında ve saçları yıllardır beyaz olan birinin stresini azaltmasının eski saç rengine kavuşması için yeterli olmayacağını söyledi.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img