- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDPensilvanya Üniversitesi'nde polisin öldürdüğü siyah çocuğun kemikleri derste kullanıldı

Pensilvanya Üniversitesi’nde polisin öldürdüğü siyah çocuğun kemikleri derste kullanıldı

- Advertisement -spot_img

2019 yılından itibaren öğrencilere adli antropoloji dersi verildiği sırada kullanılan kemiklerin, 36 yıl önce polis helikopteri tarafından bombalanan evde ölen siyah genç kıza ait olduğunun ortaya çıkmasının ardından Pensilvanya Üniversitesi’nden özür açıklaması geldi.

ABD’de polisin öldürdüğü siyah çocuğun kemiklerinin Pensilvanya Üniversitesi’nde antropoloji dersinde kullanıldığı ortaya çıkmasının ardından artan tepkiler üzerine üniversite yönetimi özür diledi.

​Pensilvanya Üniversitesi yetkilileri, ölen kızın ailesinin izni olmadan kemiklerinin derste kullanılması nedeniyle özür yazısı yayınladı.

Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi Müdürü Christopher Woods ve bölüm dekanı Wendell Pritchett tarafından yapılan açıklamada, “Penn Müzesi ve Pensilvanya Üniversitesi, MOVE evinden toplanan insan kalıntılarının araştırma ve öğretim için kullanılmasına izin verdiği ve kalıntıları çok uzun süre sakladığı için Afrika ailesinden ve topluluğumuzun üyelerinden özür diliyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca “Müze, insan kalıntılarını toplama, idare etme, sergileme ve araştırma uygulamalarımızı yeniden değerlendirme sözü verdi. Biz de bu söze bağlıyız. Bununla birlikte, bu yeniden değerlendirmenin aynı zamanda insan kalıntılarının öğretimde nasıl kullanıldığını ve Fiziksel Antropoloji bölümümüzün birikimlerinin ve koleksiyon uygulamalarının kapsamlı bir incelemesini de içermesi gerektiği artık açıktır” ifadeleri kullanıldı.

36 yıl önce gerçekleştirilen operasyon

Öte yandan Move üyeleri, siyah hareketine bağlılıklarını göstermek için Africa soyadını alıyor. 1972 yılında kurulan Move siyah kurtuluş örgütü ile polis arasında, 1978’de bir polisin ölümüne, 16 polis ve itfaiyecinin yaralanmasına neden olan çatışmalar meydana geldi. 1985 yılında ise, polis, örgütün 6221 Osage Bulvarı’ndaki binasına helikopterden iki bomba atmış çıkan yangında 6 yetişkin ile birlikte 5 çocuk hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img