- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD'de kızına bir trans öğrencinin tecavüz ettiği baba konuştu; cinsiyet tartışmaları alevlendi

ABD’de kızına bir trans öğrencinin tecavüz ettiği baba konuştu; cinsiyet tartışmaları alevlendi

- Advertisement -spot_img

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Virginia eyaletinde geçen mayısta bir trans öğrenci tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşındaki kızın babası, “Eğer kızıma tecavüz eden kişi etek giyip kadınlar tuvaletine girmeseydi bunlar yaşanmayacaktı” diyerek ülke genelinde cinsiyet tartışmalarının yeniden alevlenmesine neden oldu.

Mahkum olan 14 yaşındaki trans öğrenci, okulun kurallarına göre kadınlar tuvaletini kullanma hakkına sahipti. Mayıs ayındaki tecavüz olayı da ABD’de yıllardır tartışma konusu transseksüellerin “hangi tuvalete gitmesi gerektiği” sorununu tekrar başlattı.

“Bu ideolojik yüzleşme”

Amerikalıların yalnızca küçük bir bölümünü ilgilendiren bu ideolojik kavgada iki taraf karşı karşıya geliyor: Bir yanda Cumhuriyetçi muhafazakarlar, trans bireylerin doğum cinsiyetlerine uygun tuvaletleri kullanmalarını istiyor.

Diğer yanda ise bu konularda daha ilerici bir bakış açısına sahip Demokratlar, trans bireylerin, kendilerini özdeşleştirdikleri cinsiyet kimliğine uygun soyunma odaları ve tuvaletlere gitmelerine izin vermek istiyor.

Muhafazakarlar, özellikle “erkek” olan transların kadınların alanına girmesinin “tehlikeli olduğu”nu savunuyor. Bu tezi destekleyen veriler olmasa da, mağdurun babası Scott Smith’in, kızına saldıran failin etek giydiğini ve kendini “akışkan cinsiyetten” tanımladığını söylemesi, muhafazakar kesim için ciddi bir argüman haline geldi.

Özellikle Cumhuriyetçiler, bu olaydan sorumlu tuttukları okul yönetiminin “demokrat görüşleri” nedeniyle tecavüz olayının yaşandığını iddia ediyor.

Virginia’yı yönetmek için kampanya yürüten Cumhuriyetçi Glenn Youngkin, Donald Trump’tan uzaklaşan eğitimli sınıflardan seçmenleri geri kazanma hedefiyle konuyu kampanyasına taşımış durumda.

Gender fluid, yani ‘akışkan cinsiyet’ nedir?

ABD’de teorize edilen gender fluid, cinsiyet kimliğine kendilerini tamamen erkek veya kadın hissetmeyen herkesi dahil eden bir grup olarak tanımlanıyor.

Akışkan cinsiyetten olan bir kişi, yaşamı boyunca birçok kez cinsiyet değiştirdiğini hissedebiliyor. Yani özetle, biyolojik cinsiyetinden bağımsız olarak kendini bir gün kadın, ertesi gün erkek gibi görebiliyor.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img