- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD tarihinde ilk kez cinsiyet bölümünde 'X' yazan pasaport verdi

ABD tarihinde ilk kez cinsiyet bölümünde ‘X’ yazan pasaport verdi

- Advertisement -spot_img

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı (ABD) ülke tarihinde ilk kez cinsiyet bölümünde “X” yazan pasaportlar hazırlandığını duyurdu.

Bu gelişme, cinsiyetini kadın ya da erkek olarak tanımlamak istemeyen Amerikalıların hakları açısından bir dönüm noktası niteliği taşıyor.

Bakanlığın LGBT+ haklarından sorumlu özel diplomatik temsilcisi Jessica Stern, tarihi olarak tanımladığı bu gelişme ile hükümet belgelerinin “hayattaki gerçekle” uyumlu hale getirildiğini belirtti.

İnsanların cinsel vasıflarının iki tanımdan çok daha fazla çeşitlilik sergilediğini belirten Stern, kişilerin gerçek kimliklerini yansıtan belgeler verilmesinin “onur ve saygının” bir gereği olduğunun altını çizdi.

Yeni uygulamada ABD pasaportlarının cinsiyet bölümünde kadınlar için İngilizce ‘female’ kelimesinin baş harfi ‘F’ ve erkekler için ‘male’ kelimesinin baş harfi ‘M’nin yanı sıra ‘X’ harfi de bulunacak.

İlk pasaportun kime verildiği açıklanmadı ancak…

Bakanlık ilk pasaportun kime verildiğini açıklamadı. Ancak Kolorado eyaletinden Dana Zzyym adlı kişinin uzun süredir pasaporttaki F ya da M seçeneklerini işaretlemek istemediği için pasaport başvurusunun reddedilmesini mahkemeye taşıdığı ve pasaportlara X seçeneğinin eklenmesi için talepte bulunduğu biliniyor.

Dava dosyasında fiziksel olarak belirsiz cinsel özelliklerle doğan ve bir erkek çocuk olarak yetiştirilen Zzyym’in birçok ameliyat geçirmesine rağmen tam olarak erkek görünümüne kavuşmadığı belirtiliyor. Amerikan donanmasında erkek olarak hizmet veren ancak daha sonra Kolorado Eyalet Üniversitesi’nde çalışırken kendini ‘erdişi’ olarak tanımlayan Zzyym’in pasaport alamaması Meksika’da düzenlenen Uuslararası Erdişi Örgütü’nün toplantısına katılmasına engel olmuştu.

Bakanlık getirilen yeni değişiklikle diğer kimlik belgelerindeki cinsiyetten farklı beyanda bulunan kişilerin tıbbi olarak bunu belgelemesi şartını da kaldırdı. Ancak pasaport başvurusunda ‘X’ seçeneği işaretlense bile, diğer bütün formlarda olduğu gibi İdare ve Bütçe Ofisi tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD bu yeni uygulama ile Avustralya, Yeni Zelanda, Nepal ve Kanada’nın ardından pasaportlarında vatandaşlarına üçüncü bir cinsiyet seçeneği sunan beşinci ülke oldu.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img