- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD Senatosu, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı

ABD Senatosu, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı

- Advertisement -spot_img

Amerikan federal hükümetine 3 Aralık’a kadar finansman sağlayacak bütçe tasarısı, 35’e karşı 65 oyla kabul edildi.

Söz konusu bütçe tasarısında, afet yardımı ve Afgan mültecilerin yerleştirilmesi için acil durum fonu sağlamaya yönelik düzenlemeler de yer aldı.

Bir sonraki durağı Temsilciler Meclisi olan tasarı, burada onaylandıktan sonra Başkan Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Tasarının, 2021 mali yılının sona ereceği bu gece yarısından önce onaylanarak hükümetin kapanmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Temsilciler Meclisinin tasarıyı onaylayacağından ve mali yıl bitmeden Başkan Biden’ın masasına göndereceğinden emin olduğunu belirterek, “Bunu başardığımız için mutluyum” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Kongresi, 1 Ekim’de başlayacak 2022 mali yılına çok az süre kala federal hükümete geçici finansman sağlayacak ve ülkenin borçlanma limitini 2022’nin sonuna kadar askıya alacak bütçe tasarısı üzerinde anlaşamamıştı.

Temsilciler Meclisi’nin federal hükümetin kapanmasını önleyecek ve borç limitini askıya alacak geçici bütçe tasarısını geçen hafta onaylamasının ardından Senato’daki Demokratlar, pazartesi günü tasarıyı geçirmeye çalışmış ancak Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle karşılaşmıştı.

ABD ekonomisi “hükümetin kapanması” ve “temerrüde düşme” riskleriyle karşı karşıya kalırken, Senato’daki Demokratlar hükümetin çalışmaya devam edebilmesi geçici bütçe tasarısını borç limitinin askıya alınmasına ilişkin tasarıdan bağımsız olarak oylamaya sunmuştu.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img