- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD, Çinli fentanil kaçakçısının başına 5 milyon dolar ödül koydu

ABD, Çinli fentanil kaçakçısının başına 5 milyon dolar ödül koydu

- Advertisement -spot_img
ABD, yasa dışı yollarla uluslararası fentanil taşıyan bir suç örgütünün elebaşı Çin vatandaşı Zhang Jian’ın yakalanması için bilgi sağlayan kişilere 5 milyon dolara kadar ödül verecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Çin vatandaşı Zhang Jian’ın başında bulunduğu suç örgütünün 2013-2016 yıllarında ABD’ye soktuğu fentanilleri kullanan 4 Amerikalının yaşamını yitirdiği, 5 kişinin ise vücudunun ağır hasar gördüğü kaydedildi.

Zhang’ın Ocak 2018’te Kuzey Dakota’da görülen davada hapis cezasına çarptırıldığına işaret edilen açıklamada, elebaşının yerinin belirlenmesi, tutuklanması ya da yakalanmasına ilişkin bilgi sağlayan kişilere 5 milyon dolara kadar para ödülü verileceği vurgulandı.

Morfinden 80 kat güçlü bir uyuşturucu

1950’lerin başında Belçika’daki tıbbi çalışmalar sonucu bulunan fentanil, morfinden 80 kat güçlü bir uyuşturucu olarak biliniyor.

1990’lı yılların başında tıpta tedavi amaçlı kullanılmaya başlanan fentanil, etkili bir ağrı kesici olduğu için anestezi alanında da tercih ediliyor. Özellikle kanser hastaları için etkili sonuçlar verdiği belirtilen madde, tıp dünyası için en değerli ilaçlar arasında gösteriliyor.

Fentanil, geçen yıllarda Kanada’da çok sayıda kişinin ölümüne yol açmıştı.

Kaynak: AA

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img