- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAAB, Türkiye'nin COVID-19 aşı sertifikasını tanıdı

AB, Türkiye’nin COVID-19 aşı sertifikasını tanıdı

- Advertisement -spot_img

AB, Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’nın aşı sertifikalarına denklik verdi. 3 ülke AB Dijital Covid Sertifikası sistemine bağlanacak ve tanıma kararı sonrası aşı sertifikaları AB ülkelerinde kabul edilecek.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 3 ülkenin COVID-19 aşı sertifikalarının tanınmasına karar verdi.

AB Komisyonu bugün (19 Ağustos) yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’nın aşı sertifikalarına “denklik verilmesi” kararı alındığını belirterek kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağını duyurdu.

Bu sayede karşılıklı güvenli seyahatlerin kolaylaşacağına dikkat çeken AB Komisyonu, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının “AB Dijital COVID Sertifikası” ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceğini bildirildi.

AB’nin Adalet İşlerinden Sorumlu Üyesi Didier Reynders, AB Dijital Covid Sertifikası’na dayalı sistem uygulayan ülkelerin sayısının artmasından ve uluslararası alanda uygulanan standartları belirliyor olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Türkiye’de ikinci doz aşısı tamamlamış kişiler “COVID-19 Aşı Kartını” e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor. Söz konusu aşı sertifikası, ad, soyad, TC kimlik no, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor.

AB’nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı aşı sertifikası uygulaması, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmişti.

Sertifikayla AB’de onaylı COVID-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor. 

Kaynak: Bianet

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img