- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDCalifornia eyaletinde bir aydır devam eden ve ‘Dixie’ adı verilen yangında yaklaşık...

California eyaletinde bir aydır devam eden ve ‘Dixie’ adı verilen yangında yaklaşık 210 bin hektar ormanlık alanın kül olduğu açıklandı

- Advertisement -spot_img
California’nın kuzeybatısında 13 Ağustos’ta başlayan ve hala yeşil alanlarla içindeki canlıları tehdit eden yangında yaklaşık 210 bin hektar ormanlık alan tahrip olurken, alevlerin henüz yüzde 31’lik bölümünün kontrol altına alınabildiği açıklandı.

Japonya’nın başkenti Tokyo büyüklüğündeki bir alanı küle çeviren yangını söndürmek için 6 binden fazla itfaiyeci çalışıyor.

Sıcak hava ve gök gürültülü fırtına yangın tehlikesini artırıyor

Bölgede 13 Ağustos’ta başlayan gök gürültülü fırtınanın, rüzgarın hızlanmasına yol açması ve beraberinde çok az yağmur görülmesi nedeniyle itfaiye ekiplerinin çalışmaları güçleşti.

Fırtına alevlerin, Dixie yangınının tamamen küle döndürdüğü Greenville kasabasının yakınındaki iki kasabaya ulaşmasına neden oldu.

Ekipler, alevlerin Westwood’a ulaşmasını engellemek için buldozerlerle yangın söndürme şeritleri oluşturdu.

Yangın söndürme çalışmaları yetkililerinden Jake Cagle, hızı saatte 80 kilometreye ulaşan fırtınanın, alevleri Greenville’in doğusundaki Janesville kasabasına yaklaştırdığını söyledi.

Yangınların çıkış nedeni henüz bilinmiyor

ABD Orman Hizmetleri Dairesi, ülkenin batısında süren onlarca yangın nedeniyle “kriz modu”nda çalıştıklarını açıkladı.

Yangınların çıkış nedeni henüz bilinmezken Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi tarafından yapılan açıklamada, elektrik hattına devrilen bir ağacın söz konusu felakete yol açmış olabileceği düşünülüyor.

Bu arada, ülkenin batısında çıkan yangınlar bölgedeki eyaletlerde hava kirliliği seviyesinin sağlıksız veya çok sağlıksız seviyesine yükselmesine yol açtı.

Kaynak: AA, Reuters

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img