- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDAlaska'da 8.2 büyüklüğünde deprem: Hawaii ve Guam'a dek tsunami uyarısı

Alaska’da 8.2 büyüklüğünde deprem: Hawaii ve Guam’a dek tsunami uyarısı

- Advertisement -spot_img

Alaska eyaletini vuran depremin büyüklüğünü 8.2 olarak veren kurumlar, Alaska’dan Hawaii ve Guam’a uzanan çok geniş bir bölge için tsunami uyarısı yaptı.

Alaska eyaletinde Perryville kasabasının 91 km güneydoğusunda 35 kilometre derinlikte meydana gelen depremle ilgili ABD Tsunami Uyarı Sistemi ‘8.2 büyüklüğünde’ açıklaması yaparak tsunami uyarısı yayımladı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), ilkin 7.2 olarak verdiği büyüklüğü daha sonra 8.2 olarak düzeltti.

İlk etapta 7 artçı

ABD’de meydana gelen bu 6. en büyük depremin merkez üssü, Alaska’nın en büyük şehri Anchorage’dan yaklaşık 800 km uzağa düşüyor. Dev depremi, 6.2 büyüklüğündeki ilk artçı izledi. İkisi 6’dan yüksek büyüklükte olmak üzere 7 artçı sarsıntı meydana geldi.

Merkez üssünden çok uzaktaki kıyı bölgelerine de uyarı

Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi (NTWC), Hinchinbrook Girişi’nden Unimak Geçidi’ne kadar Alaska Yarımadası, güney kısımları, Pasifik kıyı bölgeleri için uyarı yayımladı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi (PTWC), ABD’nin Hawaii eyaleti ve ABD’ye bağlı Pasifik’teki Guam Adası için uyarı yayımladı.

NTWC, ABD ve Kanada’nın diğer Pasifik kıyı bölgeleri için tsunami tehlikesi düzeyini değerlendirdiğini söyledi.

PTWC “Mevcut tüm verilere dayanarak, bu deprem, merkez üssünden çok uzaktaki kıyı bölgelerinde bile yıkıcı olabilecek tsunami oluşturmuş olabilir” dedi. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img