- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDCIA Direktörü: Havana Sendromu'na yakalanan 200 ABD'linin yarısı CIA görevlisi

CIA Direktörü: Havana Sendromu’na yakalanan 200 ABD’linin yarısı CIA görevlisi

- Advertisement -spot_img

Havana Sendromu’ndan rahatsızlanan yaklaşık 200 ABD yetkilisi ile akrabası arasında yaklaşık 100 CIA görevlisi ile aile üyesinin bulunduğunu duyuran CIA Başkanı Burns, sendromun kasıtlı olarak çıkarıldığının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyerek gelenek haline geldiği üzere Rusya’yı işaret etti.

ABD’nin Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, eski Başkan Barack Obama’nın Küba ile ilişkileri normalleştirdiği 2016’da Havana’ya konuşlandırılan Amerikalı yetkililerde baş dönmesi, mide bulantısı, migren ve hafıza kaybı gibi belirtiler görülmesine atıfla verilen adla Havana Sendromu hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Martta CIA Direktörü atanmasından beri ilk röportajını NPR’a veren Burns, Havana Sendromu’ndan rahatsızlanan yaklaşık 200 ABD yetkilisi ile akrabası arasında yaklaşık 100 CIA görevlisi ile aile üyesinin bulunduğunu duyurdu.

‘Yönlendirilmiş enerji ışınları’ tezi

ABD Ulusal Bilimler Akademisi panelinin aralık ayında bulduğu makul teorinin ‘yönlendirilmiş enerji ışınlarının‘ sendroma neden olduğu tezine dayandığını hatırlatan CIA Başkanı, sendromun kasıtlı olarak çıkarıldığının kuvvetle muhtemel olduğunu dile getirdi. ABD’deki Rusya ile ilgili klişe komplo teorilerinin izinden giden Burns, Rusya’nın sorumlu olabileceğini, ancak daha fazla soruşturma yapılıncaya kadar kesin sonuçları açıklamayacağını söyledi.

Moskova, Havana Sendromu’nda rolü olduğu iddialarını reddediyor. 2016-17 döneminde Washington’ın büyükelçilik çalışanlarına ‘sonik saldırılar’ düzenlemekle suçladığı Havana yönetimi de iddiaları reddetmişti.

Bin Ladin’i bulan yetkili görevlendirildi

ABD Başkanı Joe Biden tarafından CIA’in başına getirilen ilk kariyer diplomatı olan Burns, Havana Sendromu ile ilgili attıkları adımlar kapsamında, öldürülen Kaide lideri Usame bin Ladin’in aranması çalışmalarına liderlik etmiş üst düzey bir yetkiliyi sendromu soruşturan görev gücünün başına getirdiğini doğruladı. 

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img