- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDLos Angeles kentinde dört ayaklı itfaiye erlerinden alevlere karşı çevreci ve etkili...

Los Angeles kentinde dört ayaklı itfaiye erlerinden alevlere karşı çevreci ve etkili yardım

- Advertisement -spot_img

İnadıyla ünlü keçiler Kaliforniya’yı kasıp kavuran orman yangınlarına karşı en etkili ve en çevreci önlemi sunabilir.

Görevleri basit: Otlamak, tabi eğer kabul ederlerse.

Bir pilot uygulama kapsamında, Los Angeles kenti yakınlarındaki ormanlık arazide otlaması için bırakılan 80 keçi son 10 gündür bölgedeki kuru otları temizliyor.

Yangınlara karşı her türlü yardıma açık olduklarını ifade eden itfaiye ekipleri, keçilerin soruna hem etkili hem de çevreci bir çözüm sunduğunu vurguluyor.

Keçilerin bitmez tükenmez iştahı hem çözüm hem sorun

Keçilerin bitmez tükenmez iştahı yangınlara karşı mücadeleye iki açıdan fayda sağlıyor.

Keçilerin kolayca tutuşabilen kuru otları, dalları ve bitkileri yemesi çıkan bir yangının yayılmasını sınırlandırabilir. Ayrıca bu şekilde koridorlar oluşturarak yaşam alanlarının korunması mümkün olabilir.

Keçiler yangın tehlikesine karşı geliştirilen stratejinin yalnızca bir parçası. Ancak kuru otları temizleyerek tampon bölge oluşturmaya çalışan işçilerin sarfettiği emek ve zamanın yanında keçilerin katkısı yadsınamaz derecede önemli.

Ancak keçi stratejisi bir tehlikeyi beraberinde getiriyor: Keçiler başıboş bırakılırsa önlerine çıkan her şeyi yiyip bitiriyor. Buna karşı çözümü samanlarla teşvikte ya da elektrikli tellerde bulan itfaiye ekipleri bir bölgede fazla “temizlik” yapmaları halinde keçilerin oradan uzaklaştırarak başka bir yere yönlendirmeye çalışıyor.

Ronald Reagan başkanlık Kütüphanesi’ni kurtarmışlardı

Eyaletin güneyinde 2019 yılına çıkan yangınların aylar öncesinde bölgede temizlik yapması için “görevlendirilen” keçilerin otlayarak Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’ni alevlerden uzak tutması dört ayaklıların ününü arttırdı.

Çiftliklerde yetiştirilen keçiler o tarihten bu yana geliştirilen programlar kapsamında orman yangınlarına karşı mücadelenin yeni itfaiye erleri olmayı vaadediyor.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img