- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAABD Hava Kuvvetleri raporu: Uzayda savaş çıkabilir

ABD Hava Kuvvetleri raporu: Uzayda savaş çıkabilir

- Advertisement -spot_img

Çin ve Rusya’nın uzaya yönelik atılımları ABD’yi alarma geçirdi. ABD’nin Dünya yörüngesindeki çıkarlarını korumak için planlar yaptığı bildirilirken, yeni bir raporda uzayda savaş çıkabileceği öngörüldü

ABD’nin Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın (AFRL) Uzay Araçları Müdürlüğü tarafından yeni bir rapor yayımlandı. Raporda, ABD askeri çıkarlarının Ay’ı çevreleyen alan olan ‘cislunar’da daha da artacağına, diğer ülkelerin yanı sıra özel ve kamu sektörlerinin de yavaş yavaş bu bölgeye girmeye çalıştığına dikkat çekildi.‘A Primer on Cislunar Space’ başlıklı raporda, ABD’nin askeri çıkarlarının, Dünya yüzeyinde ve ötesinde on kat artarak 272 bin mile çıkacağı, bu alanın yakın gelecekte ABD varlıklarını korumak için savaş cephesi olabileceği belirtildi.

Askeri Uzmanlara Uyarı

22 Haziran tarihli raporun, bu keşfedilmemiş bölge için uzay aracı geliştirmek zorunda kalabilecek askeri uzmanlar için yazıldığı bildirildi. Rapor, ABD ordusunun Dünya yörüngesinin ötesindeki görevler için uzay aracı geliştirilmesinin ve Ay’ın çevresine yolculuğunun da planlandığını anlatıyor. Raporda, uzay için yeni izleme sistemleri üzerinde çalışılması gerektiği vurgulanıyor.

Nükleer Savaşa Benzetti

Amerika’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen savunma teknolojisiyle ilgili ‘Defence One Tech Zirvesi’nde konuşan Uzay Araçları Müdürlüğü Direktörü ve Hava Kuvvetleri Albayı Eric Felt, “Uzay savaşı birkaç farklı şekilde Soğuk Savaş’a çok benzeyecek” ifadesini kullanarak endişesini dile getirdi. Felt, uzay savaşını, doğasında ‘kendini korumaktansa ilk saldırının daha kolay olduğu’ gerçeği bulunması nedeniyle nükleer savaşa benzetti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img