- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD: Gençlerde Pfizer/BioNTech ve Moderna aşısı sonrası miyokardit vakaları beklenenden yüksek

ABD: Gençlerde Pfizer/BioNTech ve Moderna aşısı sonrası miyokardit vakaları beklenenden yüksek

- Advertisement -spot_img

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının genç erkeklerde kalp kası iltihaplanmasına yol açıp açmadığına dair yürütülen araştırmalar kapsamında tahmin edilenden daha fazla genç erkeğin bu yan etkiye maruz kaldığı anlaşıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), son verilere göre Pfizer/BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen ve mRNA teknolojisi kullanılarak üretilen Covid-19 aşılarının ikinci dozundan sonra tahmin edilenden daha fazla sayıda genç erkekte kalp kası iltihabının (miyokardit) görüldüğünü açıkladı.

Amerikan Aşı Yan Etki Bildirim Sistemi’ne (VAERS) kaydedilen vakaların yarısından fazlasının 12-24 yaş arasında Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşısının ikinci dozu yapıldıktan sonra rapor edildiği bildirildi. Vakaların büyük çoğunluğunun ikinci dozun bir hafta sonrasında ortaya çıktığı kaydedildi.

Bu yaş grubu ABD’de aşılanan kesimin yüzde 9’unu oluşturuyor.

İsrail Sağlık Bakanlığı, ülkedeki genç erkeklerin bir kısmında Pfizer/BioNTech’in Covid- 19 aşısı olduktan sonra kalp kası iltihabı görüldüğünü açıklamış, bunun üzerine CDC ve diğer bazı sağlık kurumları bu vakalarla Covid-19 aşıları arasında bir bağ olup olmadığını araştırmaya başlamıştı.

Bulgulara göre hangi yaş grubu risk altında?

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19 aşılarının güvenliğine yönelik çalışmalar kapsamında değerlendirmelerin sürdüğünü ve şu ana kadar aşılar ile miyokardit ve perikardit vakaları arasında kesin bir sonuca varılmadığını bildirdi.

Merkez ayrıca kalp rahatsızlığı oluşanların bir kısmının hastanede tedavi gördüğünü ve büyük çoğunluğunda belirtilerin iyileştiğini açıkladı.

CDC Aşılama Güvenlik Dairesi direktör yardımcısı Dr Tom Shimabukuro, ABD’de aşılara onay veren ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) araştırmayla ilgili sunduğu bilgide VAERS’den elde edilen verilere göre 16-24 yaş arası kişilerde ikinci doz aşının yapılmasının ardından 283 kişide kalp kası iltihabının görüldüğünü ve bu sayısının beklenenden yüksek olduğunu açıkladı. Önceki tahminlerde bu düzey 10 ila 102 kişi olarak öngörülmüştü.

Dr Shimabukuro, kalp kası iltihaplanması vakalarında genç yaş grubu içinde erkeklerin yüzde 80’e yaklaşan bir oranla çoğunluğu oluşturduğunu kaydetti.

Aşı Güvenlik Veri Bağlantısı (Vaccine Safety Datalink) adlı bir başka güvenlik izleme sisteminden edinilen verilerle yapıla başka bir değerlendireme ise 16-39 yaş aralığında görülen kalp kası iltihabı vakalarının ikinci dozdan sonra birinci dozla kıyasla arttığını ortaya koydu.

Pfizer ve Moderna ne diyor?

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) kalp kası iltihabı vakalarıyla ilgili değerlendirmelerini desteklediklerini belirten Pfizer tespit edilen vaka oranın yapılan aşı oranının yanında çok küçük bir sayı olduğununa dikkat çekiyor.

Çalışmaların henüz devam ettiğiğin de altını çizen şirket, miyokardit ya da perikarditle aşı arasında kesin bağlanyı kurmak için çalışmaların tamamlanmadığını hatırlatıyor.

Moderna da Pfizer ile aynı görüşte. Şirket, halk sağlığı kurumları ve düzenleyici kurumlarla konunun daha ileri değerlendimesi için aktif şekilde çalışltıklarını vurguluyor.

ABD’de yaklaşık 130 milyon kişiye mRNA teknolojisiyle üretilen Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşılarından birinin iki dozunu da yapıldı.

Kaynak: euronews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img