- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDGeorge Floyd davasında videoyu çeken genç ifade verdi: Daha fazlasını yapmadığım için...

George Floyd davasında videoyu çeken genç ifade verdi: Daha fazlasını yapmadığım için ondan özür dilemekten uyuyamıyorum

- Advertisement -spot_img

George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili davada, polisin 9 dakikadan uzun süre diziyle ensesine basarak Floyd’u boğduğunu gösteren videoyu çeken genç kız ifade verdi: Floyd’dan daha fazlasını yapmadığım için özür dilemekten gece gözüme uyku girmiyor. Ama asıl mesele, polisin ne yapması gerektiğiydi.

ABD’de silahsız siyah yurttaşların beyaz polisler tarafından öldürülmesi zincirine yeni bir halka eklerken ülke çapında ırkçılık karşıtı isyanlar çıkmasına yol açan George Floyd cinayeti davasının ilk gününe, dünyayı haberdar eden videoyu çeken genç damga vurdu.

George Floyd’u “Nefes alamıyorum” diye yalvarmasına rağmen 9 küsur dakika boyunca ensesine diziyle basarak boğan eski polis memuru Derek Chauvin’in sanık sandalyesinde oturduğu davada, anahtar önem taşıyan video gösterildi. 25 Mayıs 2020’de Minneapolis’te sokaktan geçerken videoyu çektiğinde 17 yaşında olan Darnella Frazier de tanık olarak ifade verdi.

Ağlayarak konuşan genç kız, 46 yaşındaki siyah erkeğin nasıl öldürüldüğünün gözlerinin önünden gitmediğini, bu yüzden geceleri uyuyamadığını anlatarak “Her seferinde daha fazlasını yapmadığım için George Floyd’dan özür dileyerek ve özür dileyerek kalkıyorum” dedi. 

Ancak kendisinin değil, beyaz polis memuru Chauvin’in ne yapması gerektiğinin asıl meseleyi oluşturduğunu vurgulayan Darnella Frazier, 9 yaşındaki kuzeniyle alışverişe giderken korku ve acılar içinde canı için yalvaran bir adam gördüğü için cep telefonuyla kayıt yaptığını söyledi.

‘Babam ya da kardeşim olabilirdi’

Floyd’un “Nefes alamıyorum”, “Anneciğim” diyerek yalvardığını aktararak “Yanlış bir durumdu, acı çekiyordu” diyen genç kız, öldürülmesine tanık olmanın tüm yaşamını değiştirdiğini belirterek ağlaya ağlaya şöyle devam etti:

“George Floyd’a baktığımda, babama, erkek kardeşime, kuzenlerime, amcalarıma bakıyor oluyorum, çünkü hepsi siyah. Ve George Floyd’un yerinde onlardan birinin olabileceğini görüyorum. George Floyd’dan daha fazlasını yapmadığım için özür dilemekten gözüme uyku girmiyor.”

Frazier’in kuzeni ve iki yaşıtı arkadaşı da ifade verirken, Floyd’un polise direnmediğinin, polisin ayakları altında hareketsiz yattığının altını çizdi.

‘Acil tıbbi müdahaleye izin vermediler’

İtfaiyeci Genevieve Hansen, George Floyd’a hayat kurtaran acil tıbbi müdahalede bulunmasının polis memurları tarafından engellendiği yönünde ifade verdi.

‘Öldürücü teknik kullandı’

Tanık olarak ifade veren karışık dövüş sanatları uzmanı Donald Williams II, Chauvin’in ‘kan tıkanması’ adı verilen tehlikeli bir teknik kullandığını ve Floyd’un sırtıyla boynu üzerindeki baskıyı artırmak için dizini ileri geri hareket ettirdiğini söyledi.

‘Aşırı dozda uyuşturucu’ savunması bekleniyor

Tepkiler nedeniyle olaydan ancak 4 gün sonra gözaltına alınmaya tenezzül edilen Chauvin, hakkındaki 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarını reddetti. Avukatları, Floyd’un aşırı dozda uyuşturucu aldığı için öldüğü savunmasını yapacaklarının işaretini verdi.

Chauvin, 29 Mayıs 2020’den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’teki hapishaneden 10 Temmuz 2020’de kefalet bedeli olan 1 milyon doların Allegheny Casualty Company adlı kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından serbest bırakılmıştı. Floyd’un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 polis memuru (Tou Thao, J Alexander Keung, Thomas Lane) da daha önce 750 bin dolarlık kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti. Bu üçünün davası bu yılın ileri tarihlerinde görülecek.

9’u beyaz, 6’sı siyah veya diğer etnik gruplardan toplam 15 jürinin seçildiği Chauvin hakkındaki davanın 4 hafta sürmesi bekleniyor. 

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img