- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGÜNDEMSpaceX'in Mars projesi Starship'in patlama nedeni belli oldu

SpaceX’in Mars projesi Starship’in patlama nedeni belli oldu

- Advertisement -spot_img

SpacX CEO’su Elon Musk, 3 Mart’ta Mars projesi Starship’in roket prototipi SN10’un fırlatıldığı sırada gerçekleşen patlamanın nedenini açıkladı.

Twitter’dan patlamaya ilişkin bir paylaşımda bulunan Elon Musk, Starship projesinin roket prototipi SN10’un patlama nedeninin ‘helyum sızıntısı ve düşük itme gücü’ olduğunu belirtti. 

Başka bir deyişle, yakıtın yanlış yerde ve yanlış zamanda sona ermesi nedeniyle uzay aracının bacaklarında gerçekleşen tahribat, patlamaya neden oldu.

Twitter’da paylaşılan görüntülerde de SpaceX çalışanlarının aracın bacaklarını sağlamlaştırmak için kısalttığı ve test gerçekleştirdiği görülüyor.

Patlamaya rağmen Starship aracının ilk kez başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirmesi, önemli bir kilometre taşı olduğu ifade edildi.

Ne olmuştu?

SpaceX şirketinin ‘uzaya insanlı uçuş’ planında kullanmak üzere çalışmalarına devam ettiği Starship, ilk kez yere başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirmiş ancak araç indikten dakikalar sonra patlamıştı.

Bu, Starship aracının başarılı olan ilk test uçuşu olmuş, daha önce bu prototipin öncül iki modeli olan SN8 ve SN9 testlerde başarısız olmuştu.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img