- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYANASA'nın uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen'den detaylı yeni görüntüler gönderdi

NASA’nın uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen’den detaylı yeni görüntüler gönderdi

- Advertisement -spot_img

NASA’nın uzay aracı Perseverance, yaklaşık yedi aylık bir yolculuğun ardınran 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

Uzay aracı, o günden beri, iniş yaptığı Jezero Krateri’nden muhteşem görüntüler gönderiyor.

Jezero, Kızıl Gezegen’in ekvator çizgisinin biraz kuzeyinde bulunan ve çarpma etkisiyle oluşmuş 49 km çapında bir krater.

Araç, Mars’ta kalışı süresince, gezegenin jeolojik yapısını, geçmişte ikliminin nasıl olduğununu inceleyecek, kaya örnekleri toplayacak ve geçmiş yaşam izlerini araştıracak.

Üzerindeki ekipman sayesinde mikroskobik görüntü elde edebilen Perseverance’ın elde ettiği veriler Dünya’ya gönderilerek değerlendiriliyor.

1px transparent line
Perseverance Mars rover
Fotoğraf altı yazısı,Perseverance indikten hemen sonra gelen ilk yüksek çözünürlüklü renkli görüntüler, aracın alt tarafındaki kameralar tarafından kaydedildi.
1px transparent line
Mars'ın yörüngesindeki keşif aracının kaydettiği ve uzay aracını gösteren renkli görüntü
Fotoğraf altı yazısı,Mars’ın yörüngesindeki keşif aracının kaydettiği bu renkli görüntü inişten altı gün sonra çekilmiş. Perseverance ve iniş yeri görülüyor. Aracın iki yanındaki parlak bölgenin inişte kullanılan roketlerin etkisiyle temizlendiği görülüyor. Aracın önündeki ve arkasındaki koyu renkli çizgi ise araç için açılmış yol şeklinde görülüyor.
Image of Mars rover and planet surface using its onboard Left Navigation Camera (Navcam), 1 March 2021
Fotoğraf altı yazısı,Perseverance taşıdığı birçok gelişkin cihazla gezegenin jeolojik yapısı, atmosferi, çevre koşulları ile ilgili bilgi topluyor. Bu görüntü, aracın en yüksek noktasındaki kamera ile çekilmiş. Bu kamera aynı zamanda aracın gideceği yönü belirlemesine de yardımediyor.
Nasa's Perseverance Mars rover deck (20 Şubat 2021)
Fotoğraf altı yazısı,Bu görüntüde uzay aracının gövdesini ve gezegendeki kimyasal maddeleri tespit etmede kullandığı kol üzerindeki PIXL cihazını görüyoruz.
1px transparent line
Mars yüzeyi, 1 Mart 2021
Fotoğraf altı yazısı,PIXL cihazındaki kamera da kayaların ve toprağın yapısını incelemeye yarayacak görüntüler kaydediyor.
1px transparent line
Panorama, 21 Şubat, Mastcam-Z
Fotoğraf altı yazısı,Yakın çekime ayarlanabilen Mastcam-Z ile çekilmiş Mars’ın ilk 360 derecelik panorama görüntü. Bunu oluşturmak için, tek tek çekilmiş 142 görüntü Dünya’da birleştirildi.
Panorama
Fotoğraf altı yazısı,Rüzgarın etkisiyle yontulmuş kayanın panorama görüntüsü, uzay aracındaki kamera sistemi ile pek çok detay içeren görüntülerin elde edilebileceğini gösteriyor. Bu kayaya “liman foku” adı verilmiş.
1px transparent line
Jezero Krateri'nin kenarı
Fotoğraf altı yazısı,Panorama görüntüden alınmış bu detayda, uzay aracının indiği Jezero Krateri’nin kilometrelerce ötedeki kenarı görülüyor.
Mars, Mastcam-Z kamera
Fotoğraf altı yazısı,Mastcam-Z’nin sol kamerası ile çekilmiş bir görüntü. Sağ ve sol kameralar yan yana bulunuyor ve aynı yöne bakıyor. Böylece insan gözünün görüş alanı ile uyumlu stereo görüntü elde edilebiliyor.
1px transparent line
Mars yüzeyi
Fotoğraf altı yazısı,Aynı kameranın önceki görüntüden iki gün önce çektiği bu görüntü, Perseverance’ın Mars’taki ikinci haftasında elde edilen görüntüler arasından halk oylaması ile “haftanın fotoğrafı” seçildi.
1px transparent line
Mars yüzeyinde bir deltanın görüntüsü
Fotoğraf altı yazısı,Mastcam-Z’nin “sağ gözü” ile çekilmiş bu yakın görüntü, Jezero’daki eski bir delta ve muhtemelen zaman içinde erozyon nedeniyle ana yapıdan ayrışmış durumda. Mars’ta eski yaşam izlerini bulma arayışında deltadaki tortu katmanları önemli bir işlev görecek.
1px transparent line
Mars Perseverance Descent Stage Down-Look Camera image
Fotoğraf altı yazısı,Uzay aracının gönderdiği ilk görüntüler iniş öncesinden. Burada Perseverance üç naylon ip ve bir “göbek bağı” ile iniş halinde. Tekerlekleri yere değdiğinde bu ipler otomatik olarak kesiliyor.
1px transparent line
İnişteki paraşüt
Fotoğraf altı yazısı,Bu görüntü de iniş sırasında çekilmişti. Aracın yerden yüksekliği 11 km iken süpersonik paraşüt açılarak inişin yavaşlaması sağlanmıştı.
1px transparent line
The surface of Mars directly below Nasa's Mars Perseverance rover is seen using the Rover Down-Look Camera (22 February 2021).
Fotoğraf altı yazısı,Yere inişe saniyeler kala Mars’ın yüzeyinden görüntü. Yüzeydeki toprağın inişin etkisiyle savrulduğu görülüyor.
1px transparent line
The surface of Mars directly below Nasa's Mars Perseverance rover is seen using the Rover Down-Look Camera
Fotoğraf altı yazısı,İniş sırasında Jezero Krateri’nden bir başka görüntü. Uzay aracı bu alanın ortasının hafif solunda kalan noktaya indi. Kraterde milyarlarca yıl önce bir göl olduğu düşünülüyor. Sağdaki yükselti, burada göle akan eski bir nehrin yarattığı deltanın kalıntısı. Bu deltadan alınacak kaya ve toprak örnekleri tüplere konularak yere bırakılacak. Daha ileri tarihlerde Mars’a inecek bir araç da onları toplayıp Dünya’ya getirecek.
1px transparent line

Tüm fotoğrafların telif hakkı Nasa/JPL-Caltech’e aittir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img