- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDNew Yorklular, Asyalılara yönelik nefrete karşı yürüdü: 'Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış...

New Yorklular, Asyalılara yönelik nefrete karşı yürüdü: ‘Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış sayılır’

- Advertisement -spot_img

Asya kökenli vatandaşlara karşı ırkçı saldırıların koronavirüs ve Trump’ın da etkisiyle geçen yıl bir hayli arttığı New York’ta yüzlerce kişi ve üst düzey yetkililer bu nefret suçlarına dikkat çekmek için toplandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının çıkış noktasının Çin olması nedeniyle daha çok ırkçı saldırıya maruz kalan, eski lider Donald Trump’ın da durmadan ‘Çin virüsü’ diyerek hedef gösterdiği Asya kökenli ABD’liler gidişata dikkat çekmek için önceki gün sokaklardaydı.

Özellikle yaşlılara karşı ülke genelinde artan saldırıların son örneği geçen perşembe günü 36 yaşındaki bir Asya kökenli vatandaşın bıçaklanması oldu.
300’ü aşkın kişi ve bazı üst düzey yetkililer de New York’taki Foley Meydanı’nda ‘Asyalı Karşıtı Nefrete Karşı Ayaklan’ adlı miting için toplandı.

‘Birbirimize göz kulak olmalıyız, hepimiz New Yorkluyuz’

Mitingde, 3 Şubat’ta kendi başına gelen saldırıyı anlatan 61 yaşındaki Filipinler kökenli Noel Quintana, “Metroda saldırıya uğradığım zaman etrafta bir sürü insan vardı ama kimse yardımıma gelmedi, kimse saldırıyı kaydetmedi. Hepimiz New Yorkluyuz. Birbirimize göz kulak olmamız gerekiyor” dedi.

Belediye Başkanı Bill de Blasio: Nefreti durdurun

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da toplanan kalabalığa karşı “Asyalılara karşı nefreti durdurun” mesajı verdi.

Demokrat Senatör Chuck Schumer de koronavirüs pandemisinin başında bu saldırıların artacağına dair işaretler olduğunun altını çizdi.

New York Eyalet Başsavcısı: Ofisime gelin

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James de bu nefret suçlarının ihbarı için herkese çağrıda bulundu, “Bizden nefret edenleri bildirebilmek için ofisime gelin. İçimizden biri yapılmış bir saldırı hepimize yapılmış sayılır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnık


- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img