- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAOHAL ilan edilen Teksas'ta elektrik faturalarına ara

OHAL ilan edilen Teksas’ta elektrik faturalarına ara

- Advertisement -spot_img

Hava şartları yüzünden günlerdir elektriksiz olan ısınamayan Teksaslıların büyük bir kısmına yeniden elektrik verilmeye başlandı, fahiş fatura tutarları konusunda da yetkililer harekete geçti. Eyaletteki su sorunu ise devam ediyor.

ABD’de dondurucu soğuklar nedeniyle onlarca kişinin öldüğü ve günlerce elektriksiz kalan, Başkan Joe Biden’ın OHAL ilan ettiği Teksas eyaletinde sorun hafta sonu büyük oranda çözüldü. Yetkililer, yalnızca birkaç gündür kullanılabilen elektrik için binlerce dolarlık faturalar gelmesi şikayetleri üzerine de yetkililer harekete geçti.

Vali Greg Abbott, enerji şirketlerinin fatura çıkarmasının ya da fatura ödenmediği için elektriklerin kesilmesinin geçici süreyle yasaklanacağını açıkladı.

San Antonio şehrinde dün gazetecilere konuşan Abbott, “Günlerce dondurucu soğuklara elektriksiz dayanmaya çalışan Teksaslılar, yüksek elektrik faturalarına maruz kalmamalı” dedi. Şu anda bu meselenin en öncelikli konuları olduğunu söyleyen Abbott, vatandaşı korumanın bir yolunu bulacaklarını belirtti.

Abbott, 30 bin ev ve işyerine hala elektrik verilemediği bilgisini de paylaştı.

Su sıkıntısıyla ilgili de konuşan Abbott, ihtiyacı olan Teksaslılara Ulusal Muhafızlar ve diğer eyaletler aracılığıyla şişe sular dağıtıldığını, su borularının elden geçirilmesi için eyalet dışından tamirciler getirdiklerini söyledi.

Çeşme suyunu kaynatmadan içmeme uyarısı yapılan 14.9 milyon kişiden yaklaşık 5 milyonu için böyle bir sorun kalmadığı açıklansa da su sıkıntısı büyük ölçüde devam ediyor.

Kendi elektrik şebekesine sahip tek eyalet Teksas’ta elektrik üretiminde yaşanan kesinti, dondurucu soğuklarda yüksek talep ile birleşince, eyaletteki elektrik akışını yöneten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) spot elektrik megavat saat fiyatı, kar fırtınası öncesi 50 dolarken 15 Şubat’ta 9 bin doların üzerini görmüştü.

Eyaletin en büyük şehri Houston’ın belediye başkanı Sylvester Turner, dün CBS News’e verdiği demeçte, “O faturalar Teksas eyaletine gitmeli” demiş, vatandaşların bir yandan evleriyle uğraşırken bir yandan böyle bir sorumluluk altına sokulmamaları gerektiğini söylemişti.

Fort Worth Belediye Başkanı Betsy Price de hem eyalet hem de federal hükümetin faturalar konusunda yardım etmesi gerektiğini belirtmişti.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img