- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDABD'de aşırı soğuklar 21 can aldı, Teksas eyaletinde milyonlarca kişinin elektriği yok

ABD’de aşırı soğuklar 21 can aldı, Teksas eyaletinde milyonlarca kişinin elektriği yok

- Advertisement -spot_img

ABD’deki dondurucu soğuklar can aldı. 4 eyalette 21 kişi hayatını kaybederken hava sıcaklığının rekor seviyede düştüğü Teksas eyaletinde, sık sık eleştirilen altyapının yine sınıfta kalması nedeniyle milyonlarca kişi elektriksiz kaldı.

ABD’de, Kanada sınırından Meksika’ya kadar ülkenin iç ve güney kesimlerinde 170 milyon kişiyi etkileyen kar, buz, yağmur ve dondurucu soğuklar nedeniyle can kayıplarıyla birlikte endişe verici düzeyde elektrik ve ısıtma sorunu yaşanıyor.

Ülkenin ikinci en büyük eyaleti Teksas ile Louisiana, Kentucky ve Missouri eyaletlerinde en az 21 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede eksi 18 derece ile son 30 yılın en soğuk günlerini yaşayan Teksas’ta milyonlarca kişi de elektrik kesintileri ve bundan kaynaklanan ısınma sorunuyla boğuşuyor. Reuters ajansına göre mevcut durumda, 1.4 milyonu en büyük kent olan Houston’da olmak üzere 4 milyondan fazla tüketiciye elektrik sağlanamıyor. Dallas kentinde ise evlerin dörtte biri karanlığa gömülmüş vaziyette.

Elektrik olmayınca halk ısınmak için başka yöntemlere başvururken pazartesi-salı 16 saatlik süre zarfında 100’den fazla karbonmonoksit zehirlenmesi vakası görüldüğü açıklandı.

Hafta sonuna kadar düzelmesi beklenmeyen hava şartları yüzünden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama planı da kötü etkilendi.

Başkan Joe Biden durumdan etkilenen eyaletlere federal yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Meteoroloji uyarılarına rağmen tedbir alınmaması eleştirilirken enerji altyapısında çokça tartışılan büyük eksikliklerden dolayı elektrik sorununun hava şartları düzelse dahi sürebileceğine dikkat çekildi.

Suçlu yenilenebilir enerji mi?

Yenilenebilir enerjinin güvenilirliğini sorgulayan Cumhuriyetçi Senatör Steve Danies, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu, doğal gaz ve kömür gibi güvenilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacın mükemmel bir örneğidir” yorumu yaptı.

Teksas Tarım Departmanı yetkililerinden Sid Miller de Facebook’tan yaptığı paylaşımında, ‘Teksas’a başka bir rüzgar türbini inşa etmemeleri gerektiği’ görüşünü aktardı.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) ise eleştirilere doğal gaz, kömür ve nükleer enerji sistemlerinde yaşanan arızaların donmuş güneş paneli ve rüzgar türbinlerinin iki katı kesintiye neden olduğunu belirterek yanıt verdi.

3500 deniz kaplumbağası kurtarıldı

Bununla birlikte dondurucu hava koşullarından hayvanlar da nasibini aldı. Bu hafta sahillerden toplanan 3500 deniz kaplumbağası, kapalı bir tesiste korumaya alındı. Düşük sıcaklıklarla kaplumbağaların vücut ısıları bir hayli düşüyor, bu sebeple yüzme, yeme, hatta başlarını suyun üzerinde tutma yetilerini dahi kaybedebiliyorlar. 

​’Primarily Primates’ adlı barınakta da maymun, lemur ve kuşlar elektrik kesintisi nedeniyle soğuktan telef oldu.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img