- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAGüney Kore’de kediler ve köpekler de karantinaya alınacak

Güney Kore’de kediler ve köpekler de karantinaya alınacak

- Advertisement -spot_img

Güney Koreli yetkililer Kovid-19 semptomu gösteren kedi ve köpeklerin karantinaya alınacağını duyurdu. Bahsi geçen evcil hayvanların belirli semptomları göstermeleri halinde sağlık yetkilileri tarafından PCR testine tabi tutulacağı da belirtildi.

Güney Kore’de Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı, yeni kurallar çerçevesinde, koronavirüs semptomları gösteren kedi ve köpeklerin karantinaya alınacağını, veterinerler ve uzmanlar tarafından gerekli görülürse PCR testi yapılacağını duyurdu.

Duyuru, Jinju kentindeki bir misyonerlik merkezinde yaşayan bir kedinin 24 Ocak’ta yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından yapıldı.

Hayvanlarda vakalara nadir rastlansa da, sağlık yetkilileri ve hayvanat bahçesi personelleri hayvanları test edebilecek. Test sonuçları açıklanana kadar ise bu hayvanların dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Koronavirüs testi pozitif çıkan kedi veya köpekler daha sonra izole edilecek ve tek bir aile üyesi tarafından bakımları sağlanacak. Ancak bu hayvanların devlet tarafından yönetilen bir karantina merkezine gönderilmeleri bu aşamada söz konusu değil.

Bir bakanlık yetkilisi, Güney Kore’den Chosun Ilbo gazetesine verdiği demeçte, “Evcil hayvanlardan insanlara bulaşan teyit edilmiş bir koronavirüs enfeksiyon vakası bulunmasa da kedi ve köpeklerin de tıpkı insanlar gibi 14 gün karantinaya alınmaları gerekecek” dedi.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img