- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDBiden: Senato'nun Trump'ı azil yargılamasında suçlu bulacağına inanmıyorum

Biden: Senato’nun Trump’ı azil yargılamasında suçlu bulacağına inanmıyorum

- Advertisement -spot_img

ABD Başkanı Biden, eski Başkan Trump’ın, hakkındaki azil davasında suçlu bulunması için Senato’da yeterli oya ulaşılacağına inanmadığını söyledi.

20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, CNN’e verdiği röportajda, 6 Ocak Kongre baskınının ardından eski Başkan Donald Trump hakkında Senato’ya taşınan azil davasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Trump’ın azil yargılamasında suçlu bulunması için 50 Demokrat senatörün yanı sıra 17 Cumhuriyetçi senatörün de ‘evet’ oyu kullanması gerektiğini vurgulayan Biden, “Ben bunun olacağına inanmıyorum” diye konuştu.

Biri polis toplam beş kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın ‘isyana teşvik’ ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti. Trump’ın suçlu olup olmadığına ise Senato’daki yargılama sonucunda karar verilecek.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, önceki gün yaptığı açıklamada, Trump’ın Senato’daki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuştu.

Trump’ın suçlu bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senatoda en az 3’te 2 çoğunluğun, yani 67 senatörün, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50’şer sandalyeye sahip olduğu Senato’da Trump’ın suçlu bulunmasına oldukça düşük ihtimal olarak bakılıyor.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img