- Advertisement -spot_img
Ana SayfaABDTrump'tan veda konuşması: On yıllar sonra yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan...

Trump’tan veda konuşması: On yıllar sonra yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum

- Advertisement -spot_img

Amerikan halkına veda konuşması yapan Trump, “Özellikle on yıllar sonra yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

3 Kasım’da düzenlenen başkanlık seçimlerinde Demokrat rakibi Joe Biden karşısında mağlup olan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan halkına hitaben bir veda konuşması gerçekleştirdi.

Daha önce seçim sonuçlarının ‘hileli’ olduğunu savunan Trump, konuşmasında, “Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika’nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz” dedi.

Trump, Kovid-19 sürecinde ABD’nin iyi iş çıkardığını ifade ederek, aşı çalışmalarını da ‘tıbbi mucize’ olarak nitelendirdi.

‘Hiç en kolay yolun peşinde olmadım’

Bir başkan olarak her zaman ABD’nin çıkarlarının kendisinin önceliği olduğunu belirten Trump, “Şu zamana kadar hiç en kolay yolun peşinde olmadım, aslına bakarsanız bu en zor olanıydı. En az eleştirileceğimiz yolları da seçmedim. Çok çetin savaşlar verdim, çok zor seçimler yaptım, çünkü siz beni bunun için seçmiştiniz” ifadelerini kullandı.

Trump, ülkede ifade özgürlüğünün de önemli köşe taşlarından biri olduğunun altını çizerek, “Kim olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi unutursak, işte ancak o zaman siyasi sansüre ve insanları kara listeye almaya izin verebiliriz. Bu akla dahi getirilemez. Özgür ve açık bir tartışma ortamını ortadan kaldırmak, temel değerlerimize ve geleneklerimize aykırıdır” görüşünü paylaştı.

4 yıllık görev sürecinde, ‘ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen, tek taraflı küresel anlaşmalardan’ çekildiğini belirten Trump, “Şimdi, NATO ülkeleri, birkaç yıl öncesine göre yüz milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapıyor. Ortada bir adaletsizlik vardı. Tüm dünyanın masrafını biz çekiyorduk” diye konuştu.

‘Bu, yeni bir Ortadoğu’nun şafağı’

IŞİD’i yendiklerini ve Kasım Süleymani’yi öldürdüklerini anımsatan Trump, “Cesur diplomasimiz ve ilkeli gerçekçiliğimizin bir sonucu olarak, Orta Doğu’da bir dizi tarihi barış anlaşmasına ulaştık” vurgusunu yaparak Trump, şöyle devam etti:

“Bu, yeni bir Ortadoğu’nun şafağı ve askerlerimizi eve getiriyoruz. İttifaklarımızı yeniden canlandırdık ve dünya uluslarını, Çin’e karşı koymaları için daha önce görülmemiş bir biçimde bir araya getirdik. Özellikle on yıllar sonra yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan gurur duyuyorum.”

ABD Başkanı, konuşmasında ayrıca 6 Ocak’ta Washington DC’de Kongre binasına düzenlenen baskını bir kez daha kınadı. Trump, “Tüm Amerikalılar, Kongre binasına yapılan saldırıdan dolayı dehşete düşmüştü. Politik şiddet, Amerikalılar olarak değer verdiğimiz her şeye saldırıdır. Buna asla müsamaha gösterilemez” yorumunda bulundu.

Daha önce siyasette olmayan birisi olarak 4 yıl önce seçimleri kazanarak Washington’a geldiğini anımsatan Trump, “Daha önceki hayatımı ardımda bırakıp, çok zor bir arenaya adım attım. Ancak bu arena, düzgün yönetilirse çok fazla potansiyele sahip” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, “Şimdi, çarşamba günü öğle saatlerinde iktidarı yeni bir yönetime devretmeye hazırlanırken, başlattığımız hareketin sadece başlangıç olduğunu bilmenizi istiyorum” diye kaydetti.

Kaynak: Sputnık

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img