- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDÜNYAİki Bin Gönüllü Miami Sahillerini Temizliyor

İki Bin Gönüllü Miami Sahillerini Temizliyor

- Advertisement -spot_img

Florida çok uzun ve geniş kumsallarıyla bilinen bir eyalet ama onları temiz tutmak zor iş. Amerika’nın Sesi bu zor işi yakından inceledi.

Miami kumsalları gelenseksel olarak çok ilgi çeken bir bölge, hem turistler hem de yerel halk için. Fakat onları temiz ve ilgi çekici tutabilmek genelde kendilerini buna adamış bir grup gönüllüye düşüyor. Bu gönüllüler yakıcı güneşin altında çöpleri topluyor.

‘Bu Kumsalı Temizle’ derneğinin kurucusu Maria Jose Algarra, “Çöplü bir kumsal görmek istemezsiniz. Benim için herkesin gerçek Miami’yi deneyimlemesi önemli. Bunun için de Miami’nin temiz olması çok önemli. Sadece bizim için değil, ayrıca doğamız için de bu önem taşıyor. Bunun için zamanımın çoğunu bronzlaşmak yerine kumsalı temizlemekle geçiriyorum” diyor.

Colombia kökenli Maria Algarra, Miami’ye New York’tan geldi, hukuk diploması aldı ve avukatlık stajı yapıyor. Haftasonlarını arkadaşlarıyla kumsalı temizliyerek geçiriyor.

Algarra kısa süre sonra temiz havada çalışmanın ofis ortamında çalışmaktan daha tatmin edici olduğunu fark etti. Ondan sonra da gönüllülerden oluşan ‘Bu Kumsalı Temizle’ derneğini kurmaya girişti.

Algarra, “Bana ilham vermeyen bir işte 9-5 çalışma temposunda olmak istemedim. Ne yapmak istediğimi anlayınca işimden istifa etmeye karar verdim ve kendimi ‘Bu Kumsalı Temizle’ işini yürütmeye adadım” diye konuşuyor.

Allgarra’nın ailesi de yüksek ücretli işinden istifa etmesine destek vermiş. “Ülkemde çöp toplamayı kirli bir iş olarak görüyorlar. Fakat bu, en tatmin edici iş benim için. Şimdi anlıyor ve çok gurur duyuyorlar.”

Bugün onlarca gönüllü Algarra’ya kumsalı temizleme konusunda yardım ediyor. Ve yüzlerce kişi de düzenlediği etkinliklerde katılıyor. Ekibiyle birlikte kumsalları temizlemeyi festivale dönüştürmek istiyor. Her temizlik öncesi müzik, hafif yemekler hatta küçük eğlenceler de var.

Gönüllü Augusto Barbaran, “Bu tür işleri ilk yapmaya başladığımda sanırım Algarra karşılaştığım ilk gönüllülerden biriydi. Çok nazikti. Sanırım o olmasaydı bunu sadece ara sıra yapardım fakat bu gruba katıldığımdan beri neredeyse her hafta çöp temizliyorum” diyor.

Grubun çöp toplamak için şimdilerde 2 binden fazla gönüllüsü var. Ve bu gönüllüler bugüne kadar 10 bin kilodan fazla çöp topladı.

Kaynak: VOA / Liliya Anisimova

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Okumalısınız!
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img